30 October 2008

BitTorrent دانلود با

حتما برای شما هم پیش اومده که دنبال یک فایل خاص باشید اما به دلیل اینکه در ایران پول الکترونیک تقریبا وجود نداره نتونید اون فایل رو خریداری و دانلود کنید. علاوه بر این با توجه به سطح درآمد پایین در کشور ما حتی اگه امکان خرید این فایلها هم وجود داشت باز هر کسی قادر به خرید نبود.

تکنولوژی جدید BitTorrent (که در فارسی معمولاً به شکل بیت تورنت نوشته میشه) این مشکل رو تا حدود زیادی حل کرده. به نظر میرسه ایرانیها هنوز با BitTorrent آشنایی ندارند. این مطلب رو به آموزش ابتدایی استفاده از BitTorrent اختصاص دادم. (این مطلب به هیچ وجه تخصصی نیست. من اکثر این اطلاعات رو به طور تجربی به دست آورده ام.)

BitTorrent در سال 2001 توسط برنامه نویسی به نام Bram Cohen طراحی شد. اما در این چند سال انقدر طرفدار پیدا کرده که به گفته سایت isoHunt الان حدود یک و نیم پتابایت اطلاعات به صورت BitTorrent بر روی شبکه وجود داره! (هر پتابایت معادل 1,125,899,906,842,624 بایته (راستی این عدد رو چه طوری باید خوند؟!))

روش کار

به طور معمول روش دانلود مستقیم به این شکله که یک نفر فایلی رو داره و اون رو روی سرورش قرار میده تا دیگران دانلودش کنند. اما در تکنولوژی BitTorrent همه هم دانلود میکنند و هم آپلود. فرض کنید من یک فایل mp3 دارم و چند نفر دیگه میخوان اون فایل رو از من بگیرند. این چند نفر شروع میکنند به دانلود فایل از روی کامپیوتر من. ولی لازم نیست که همه فایل رو از من بگیرند. هر کسی یک تکه از فایل رو میگیره. بعد تکه های دیگه بین این افراد تبادل میشه . یعنی هر کسی اون تکه هایی رو که نداره از بقیه میگیره. عکس زیر این موضوع رو نشون میده. اون کامپیوتر بزرگه منم (!) بقیۀ کامپیوترها هم اونهایی هستند که فایل رو میخوان. هر رنگ نشون دهندۀ یک تکۀ خاصه.


به این نکته توجه کنید که لازم نیست برای آپلود کردن شما ابتدا همۀ فایل رو بگیرید. به محض دریافت اولین تکۀ فایل شما قابلیت آپلود پیدا میکنید. هر وقت کسی به اون تکه احتیاج داشت میتونه اون رو از روی کامپیوتر شما برداره.
اما چه طور میتونیم شروع به دانلود کنیم؟ فایلها چه طور تکه تکه میشن؟ و از همه مهمتر از کجا بفهمیم چه کسی کدوم تکه از فایل رو داره؟

مواد لازم!

شما برای دانلود فقط به دو چیز احتیاج دارید:

1. یک نرم افزار دانلود BitTorrent: این نرم افزار خودش همۀ کارهای پیچیده رو انجام میده. چند نرم افزار برای این کار وجود داره که به نظر میرسه محبوبترینشون (که خیلی هم کار باهاش راحته) µTorrent باشه. لینک دانلود این نرم افزار رو در پایان مطلب میبینید.

2. یک فایل Torrent: این فایلها حجم خیلی کمی دارند (در حد چند کیلو بایت). وظیفه اونها اتصال شما به سرورهاییه که Torrent ها را مدیریت میکنند.

برای دانلود کافیه یک فایل Torrent رو با نرم افزاری که گفتم باز کنید. نرم افزار بعد از چند لحظه دانلود رو از روی کامپیوترهای مختلف شروع میکنه.

فایلهای Torrent پسوند torrent.* دارند. سایتهای زیادی هستند که میتونید فایلهای Torrent رو ازشون بگیرید. اما روش بهتره به دست آوردن فایل Torrent جستجو کردنه. اسم هر فایلی رو که میخواهید در گوگل وارد کنید و کلمۀ Torrent (یا BitTorrent) رو هم به آخرش اضافه کنید. مثلا برای دانلود موسیقی متن فیلم Godfather این کلمات رو در گوگل وارد کنید:
Godfather Soundtrack Torrent
با این کار سایتهای زیادی رو پیدا میکنید که فایل BitTorrent موسیقی متن فیلم Godfather رو دارند.

کلمات کلیدی:

برای دانلود فایل حتما لازم نیست مفهوم کلمات زیر رو بدونید. ولی از اونجایی که این کلمات در نرم افزارهای BitTorrent کاربرد زیادی دارند دونستن اونها میتونه کمک خیلی بزرگی بهتون بکنه. (برای فهمیدن ادامۀ این مطلب هم باید خوب مفهوم اونها رو متوجه بشید.)

1. Peer (همتا): به کامپیوترهایی گفته میشه که هنوز همۀ فایل رو ندارند.
2. Leech (زالو): به Peer هایی گفته میشه که (عمداً) دانلود زیاد و آپلود کمی انجام میدهند.
3. Seed (دانه): به کامپیوترهایی گفته میشه که فایل رو به طور کامل دارند. وقتی یک Peer دانلود فایل رو به طور کامل انجام داد (یعنی همۀ تکه ها رو گرفت) به یک Seed تبدیل میشه و از اون لحظه میتونه Seeding (آپلود کردن) رو شروع کنه.
4. Swarm (گروه): مجموعۀ Seed ها و Peer ها. مثلاً اگر نرم افزار شما در مورد یک فایل اعلام کنه که 2 Seed و 4 Peer وجود داره این فایل در اون لحظه یک Swarm هفت نفره داره. (چون خود شما هم جزو این Swarm هستید.)
5. Tracker (ردیاب): سرورهایی هستند که Torrent ها رو مدیریت میکنند. کارهایی مثل مشخص کردن اینکه هر فایل چند تکه داره و چه کسی کدوم تکه رو داره، به عهدۀ اونهاست.

مزایای BitTorrent

1. همانطور که گفتم برای ما ایرانیها که کلاً از مرحله پرتیم یک روش خوب برای به دست آوردن فایلهاست.
2. در روش دانلود مستقیم اگه سرور مشکل پیدا میکرد یا اینکه به هر دلیلی سرویس دهی رو قطع میکرد دسترسی به فایل غیر ممکن میشد. اما در این روش حداقل تا وقتی که یک Seed وجود داره فایل قابل دسترسیه. (توجه داشته باشید که ممکنه حتی با خارج شدن آخرین Seed هم Swarm پا بر جا بمونه. فقط کافیه تمام تکه های فایل در Swarm وجود داشته باشه، حتی اگه همۀ اونها دست یک نفر هم نباشه. اینطوری هر کدوم از Peer ها میتونه با دریافت همۀ تکه ها به یک Seed تبدیل بشه.)
3. در روش دانلود مستقیم سرورها احتیاج به سخت افزارهای بسیار قوی و پهنای باند بسیار زیاد داشتند. اما در این روش این دو مورد بین اعضا Swarm تقسیم شده اند.

مشکلات BitTorrent

1. امکان حملات اینترنتی: چون با استفاده از BitTorrent دیگران به IP شما دسترسی پیدا میکنند. البته این مسئله زیاد پیش نمیاد و میشه این مشکل رو با استفاده از یک Firewall حل کرد.
2. نیاز به پهنای باند بالا: اگه از Dial Up استفاده میکنید به جز در مورد فایلهای کم حجم BitTorrent براتون کارایی نداره. به یاد داشته باشید که بخشی از پهنای باندتون رو به آپلود اختصاص میدید. اون افرادی که ADSL با محدودیت حجمی کم دارند هم نمیتونند راحت از BitTorrent استفاده کنند.
3. Leech ها: شما در نرم افزار BitTorrentی که دارید میتونید نسبت آپلود به دانلود خودتون رو تا حد زیادی (در نرم افزار µTorrent تا 6 برابر) کاهش بدید. همچنین میتونید با اتمام دانلودتون نرم افزارتون رو ببندید و به دیگران اجازه ندید که از فایل شما استفاده کنند. افرادی که این کارها رو میکنند به عنوان Leech شناخته میشند. این کار (در عین حال که آخره نامردیه!) باعث میشه کم کم میزان درخواست برای هر تکه از فایل بالا بره و میزان ارائۀ اون تکه کم بشه. معمولا در هر Swarm دیر یا زود زمانی میرسه که هیچ Seedی وجود نداره. در این شرایط اگر همۀ تکه های فایل بین Peer ها وجود نداشته باشه Swarm از بین میره.
4. Torrent های تقلبی: برخی مواقع یک فایل را دانلود میکنید و میبینید که برای باز کردنش به رمز احتیاج دارید و یا اینکه این فایل اون چیزی نیست که قرار بوده باشه (مثلاً یک فایل تبلیغاتیه!). این مشکل رو به دو روش میشه حل کرد: اول اینکه زمانی که میخواهید یک فایل BitTorrent رو از سایتی بگیرید اطلاعات مربوط به اون رو بخونید. اکثر سایتها به کاربر اجازه میدن که در صورتی که فایل مشکل داشت این مسئله رو گزارش کنه. دومین روش توجه به تعداد اعضای Swarm مربوط به اون فایله. هر چقدر این اندازه بزرگتر باشه نشون میده که افراد بیشتری در حال دانلود هستند و میتونه به معنی سالم بودن فایل باشه.

کدوم Swarm خوبه؟

تصور کلی اینه که هر چقدر یک Swarm تعداد Seed بیشتر و تعداد Peer کمتری داشته باشه بهتره. این مسئله همیشه هم درست نیست. تعداد بالای Seed شما رو مطمئن میکنه که این Swarm به زودی از بین نمیره. اما سرعت دانلود شما به تعداد Seed ها بستگی نداره. ممکنه یک Swarm تنها یک Seed داشته باشه اما این Seed با پهنای باند زیادی که داره به شما با سرعت زیاد اطلاعات بده. حتی ممکنه یک یا چند Peer با سرعت بالا باعث بشن که یک Swarm کیفیت خوبی پیدا کنه. پس پهنای باند Seed ها و Peer ها تعیین کنندۀ کیفیت هر Swarm هستش. به هر حال تعداد بالای Leech ها میتونه کیفیت رو به شدت پایین بیاره و (همونطور که گفتم) حتی اون رو از بین ببره. این نکته رو هم به یاد داشته باشید که بسیاری از نرم افزارها و سایت ها تعداد Leech رو برای فایلهای Torrent مشخص نمیکنند.

در پایان فراموش نکنید که معمولاً از بین دو گزینۀ دانلود مستقیم و استفاده از BitTorrent اولی ترجیح داره. BitTorrent وقتی به کار میاد که روش اول ممکن نیست.

لینکها:
1. در مورد BitTorrent (انگلیسی)
2.
در مورد BitTorrent (فارسی)
3. دانلود نرم افزار
µTorrent
4.
سایت isoHunt

32 comments:

نسرین said...

خسته نباشی پهلوون!!!!!!

Anonymous said...

I would downloaded this software before but I didn't know it is so special that you will advocate a post for it!!!

Neoelia said...

سلام پسر مرسي بابت اين همه اطلاعات
يمقدار فقط ويرايش بشه بهتر يبار ديگه بخون

حتما از بلاگم تا چند روز آينده به اينجا پست لينك مي دم كه بيان بازديد كنند.
ممنون

Anonymous said...

"بی معنی مثل زندگی" رو بخون نظرت و بده! تو پست های قبلیه!!! یادت نره!

mohamad said...

دمت گرم كا من دارم Assassins_Creed 2 رو دانلود ميكنم دمت كا اگه هر كي خواست بگه براش سند كنم فايل رو
براي اولين بار تو كشور
تلفن +989364431087

Anonymous said...

[url=http://www.blingforfun.com]hip hop jewelry[/url],[url=http://www.blingforfun.com/pendants/cat_9.html]hip hop pendants[/url],hip hop watches,[url=http://blingforfun.com/belts/cat_18.html]bling bling[/url] ,hip hop,[url=http://blingforfun.com/chains/cat_7.html]hip hop chains[/url],hip hop bling,[url=http://blingforfun.com/chains/cat_7.html]iced out chains[/url],[url=http://www.blingforfun.com/chains/cat_7.html]wholesale chains[/url]
hip hop jewelry
wholesale hip hop watches
hip hop rings

Anonymous said...

dating services comparisons [url=http://loveepicentre.com/]dating in ohio[/url] russian dating http://loveepicentre.com/ charley singles social dancing chicago

Anonymous said...

tea pot scandal movies [url=http://usadrugstoretoday.com/products/indocin.htm]indocin[/url] california health insurance employer http://usadrugstoretoday.com/products/lotrisone.htm mental health termology http://usadrugstoretoday.com/products/levlen.htm
zen pharmacy [url=http://usadrugstoretoday.com/products/sublingual-cialis.htm]sublingual cialis[/url] how to give an erection [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/parte-pills.htm]approaches to caring for drug exposed infants[/url]

Anonymous said...

masteryschoolbangalore health [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/disfunzione-erettile.htm]disfunzione erettile[/url] seasonal disorder lights http://usadrugstoretoday.com/products/prilosec.htm html tag heart http://usadrugstoretoday.com/products/ophthacare.htm
role of kidney in drug metabolism [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/ipnoterapia.htm]ipnoterapia[/url] tannin green tea [url=http://usadrugstoretoday.com/products/allegra.htm]how to make dr think you are having a heart attach[/url]

Anonymous said...

با سلام خدمت تو دوست عزيز .
واقعا ممنون منو نجات دادي از سردر گمي در بيت ترنت خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي ............ممنون.

Anonymous said...

سلام.
من فایل هایی رو میخوام که ف-ی-ل-ت-ر
شده کل اسمش و یا قسمتی از اسمش
چه جوری باید از این نرم افزار استفاده کرد
با ضد ف-ی-ل-ت-ر
کانکت شیم بعد باید همون جوری با همون کانکت باشیم و لینک رو در نرم افزار قرار بدیم؟
این کار رو هم کنیم نرم افزار اررور میده باید چی کار کرد؟

Anonymous said...

i am travelling to bonn in june and looking for some [url=http://ajitbackpackingblog.muzozone.com/2011/01/15/2-star-hotels-in-bonn-2/
]bonn hotels[/url] ?

Anonymous said...

Come us now to read more details and facts regarding to

[url=http://www.gimnastyka.sport-dla-ciebie.pl]odzywki[/url]

Anonymous said...

[url=http://buyxanax860.webs.com/]how to order xanax[/url]
[url=http://buyxanax209.webs.com/]buy xanax online without script[/url]
[url=http://buyxanax975.webs.com/]buy xanax mexico online[/url]
[url=http://buyxanax859.webs.com/]best site order xanax[/url]
[url=http://buyxanax872.webs.com/]order prescription xanax online[/url]
[url=http://buyxanax948.webs.com/]xanax cheap online no prescription[/url]
[url=http://buyxanax117.webs.com/]buy cheap xanax pills[/url]
[url=http://buyxanax450.webs.com/]buy 1 mg xanax online[/url]
[url=http://buyxanax642.webs.com/]cheap xanax no prescription[/url]
[url=http://buyxanax280.webs.com]can i order xanax online[/url]
[url=http://buyxanax780.webs.com/]buy xanax in cozumel[/url]
[url=http://buyxanax216.webs.com/]fake xanax bars g3722[/url]
[url=http://buyxanax207.webs.com/]purchase xanax online legally[/url]

Anonymous said...

adsense adwords ebook google growing profits http://audiobookscollection.co.uk/it/Chicken-Soup-for-the-Soul-A-Christmas-Treasury/p164576/ spellwork ebook [url=http://audiobookscollection.co.uk/fr/Project-Reviews-Assurance-and-Governance/p227872/]hamlet free ebook catala[/url] interesting ebook collection on dvd

Anonymous said...

free ebook sitchin http://audiobookscollection.co.uk/de/Frauenforschung/c1400/ ebook white-wing [url=http://audiobookscollection.co.uk/es/Microsoft-SharePoint-2010-Building-Solutions-for-SharePoint-2010/p197160/]canticle ebook[/url] ebook free resell right

Anonymous said...

free ebook prisoner of birth http://audiobookscollection.co.uk/Encyclopedia-Of-The-Ancient-Greek-World-Facts-on-File-Library-of-World-History/p201551/ catch wrestling ebook [url=http://audiobookscollection.co.uk/de/Financial-Fragility-and-Instability-in-Indonesia/p227363/]ebook free to kill a mockingbird[/url] orgasm ebook $2

Anonymous said...

rapidshare ebook pijama a rayas http://audiobookscollection.co.uk/es/Curriculum-Development-in-Nursing-Process-and-Innovation/p170199/ ebook dulcimer [url=http://audiobookscollection.co.uk/de/Democracy-In-America/p24849/]free rich dad poor dad ebook[/url] wap ebook download

Anonymous said...

a land remembered ebook http://audiobookscollection.co.uk/Governing-Knowledge-in-Asia/p170381/ gary demar free ebook pdf [url=http://audiobookscollection.co.uk/it/Ralph-Ellison-Invisible-Man/p224656/]marketing ebook publisher[/url] free clinical anesthesia ebook

Anonymous said...

college writing skills langan ebook http://audiobookscollection.co.uk/de/Computer-Vision-for-Human-Machine-Interaction/p227933/ mac compatible ebook reader [url=http://audiobookscollection.co.uk/Machine-Learning-and-Robot-Perception/p107349/]free download ebook zodiac[/url] the incredible tide ebook

Anonymous said...

open source software dod position http://buyoem.co.uk/it/product-24957/Adobe-Master-Collection-CS4-Mac blackberry storm weight loss software [url=http://buyoem.co.uk/product-30945/ZoneAlarm-Pro-2010]computer consulting software[/url] computer scanners scanning software and hardware
[url=http://buyoem.co.uk/es/news-40/Opera-Releases-Beta-of-Android-Browser]Opera Releases Beta of Android Browser - Cheap Legal OEM Software, Software Sale, Download OEM[/url] snmp rfc installed software
[url=http://buyoem.co.uk/de/product-37293/TweakNow-RegCleaner-Pro-4-6-Portable][img]http://buyoem.co.uk/image/6.gif[/img][/url]

Anonymous said...

beyond software cns http://buysoftwareonline.co.uk/product-36945/PDF-Pro-10-3 sitecrawler software [url=http://buysoftwareonline.co.uk/de/product-19022/Flux-Mac]bmw software diagnotic pc[/url] take pictures of desktop software
[url=http://buysoftwareonline.co.uk/es/news-36/Oracle-launches-11g-Business-Intelligence]Oracle launches 11g Business Intelligence - Cheap Legal OEM Software, Software Sale, Download OEM[/url] ada software transition strategy
[url=http://buysoftwareonline.co.uk/fr/product-37138/Sothink-DHTML-Menu-Lite-8-1][img]http://buyoem.co.uk/image/1.gif[/img][/url]

Anonymous said...

[b][url=http://www.beatsbydrevogue.com]Beats Dr Dre[/url][/b] our american medical association told me even though it says inside nursing reform, "the particular AMA may not are convinced some sort of public health care choice. Is remodeling expand health auto insurance policy, generally AMA maintains revealed to customers along with our elected representatives regarding doctors fear and worry a new the united states-sponsored insurance regimen could repay the parties at treatment monthly premiums. "medicare repayment values have not at all secured pace with price tag repeat, AMA chief executive dr.


[b][url=http://www.beatsbydrekings.com/]Beats Dr Dre Sale[/url][/b] I enjoy the instant after am listening music aided by the earbuds. i will expect to be observe all earbuds exactly who medical professional. Dre as well as,while ogre can readily show next. regarding final decision will probably both teach factory reduce or value you countless numbers of profit, an impressive furnish of one's time, much aggravation and a noticeably minor teach manufacturing facility around the web strain. I supervised a small grouping of 16 financial loan officers guide manufacturing unit at number one full bank or investment company within the nation caused by 2005 for the beginning of 2008 as soon as i remained for the task personally. dazzling metal electronics, circular imitation leather regulate, also an interior pocket.


energy is pretty precious for people like us, i feel. So I like to employ this type of time for the buses. And it can be rather profitable will be able to do so. separating all curtains as well walking inside of the, you will find your t-shaped sushi bar among three bicycle seats the actual short-hand face in addition six the future long (i would say the guidance Urasawa people each time he put efforts). there is certainly certainly one workplace in support of four at home the three-saddle region coming from counter. Urasawa, wearing a formal japan robe, stands late each counter-top.

http://www.beatsbydresea.com

Anonymous said...

[url=http://redbrickstore.co.uk/products/provigrax.htm][img]http://onlinemedistore.com/4.jpg[/img][/url]
phentermine lighthouse pharmacy http://redbrickstore.co.uk/products/flovent.htm anthony polito pharmacy [url=http://redbrickstore.co.uk/products/generic-imitrex.htm]wickham pharmacy venous access[/url]
pharmacy schools in pennsylvainia http://redbrickstore.co.uk/products/colchicine.htm nevada board of pharmacy [url=http://redbrickstore.co.uk/products/differin.htm]differin[/url]
medical grade phenol pharmacy http://redbrickstore.co.uk/products/minocycline.htm hrt online pharmacy [url=http://redbrickstore.co.uk/products/zyloprim.htm]hbcu for pharmacy[/url]
specialty pharmacy houston char http://redbrickstore.co.uk/categories/weight-loss.htm lloyds pharmacy [url=http://redbrickstore.co.uk/products/vantin.htm]vantin[/url]

Anonymous said...

[url=http://redbrickstore.co.uk/catalogue/v.htm][img]http://onlinemedistore.com/1.jpg[/img][/url]
cvs pharmacy in mount vernon ny http://redbrickstore.co.uk/cart.htm funny pharmacy [url=http://redbrickstore.co.uk/products/altace.htm]canadian pharmacy technicians educator[/url]
tricare pharmacy claims http://redbrickstore.co.uk/catalogue/c.htm bristol ri pharmacy s [url=http://redbrickstore.co.uk/products/ceftin.htm]ceftin[/url]
allegra d online pharmacy http://redbrickstore.co.uk/products/plan-b.htm fertility pharmacy marlton new jersey [url=http://redbrickstore.co.uk/categories/men-s-health.htm]sunlight pharmacy casa grande az[/url]
titan pharmacy http://redbrickstore.co.uk/products/naprosyn.htm pravachol phentermine pharmacy los angeles [url=http://redbrickstore.co.uk/products/neurontin.htm]neurontin[/url]

Anonymous said...

http://fracenberri1975.tk/comments/anketa/87941 Отзывы о девушке Мама с Дочкой, Москва, (909)9122436
http://congbachessne.tk/comments/anketa/61171 Отзывы о девушке Юля, Москва, (985)2130697
http://rambdacountcus.tk/ind/anketa71468.htm Проститутки M. Киевская - Индивидуалка Ульяна, +7 (903) 260-40-40
http://krawindaibull.tk/checked/anketa/81867 Оценки Ella, Москва, (968)6581946
http://nemoroomar.tk/ind/anketa63529.htm#tp35087 Проститутки M. Домодедовская - Индивидуалка Тамара, не доступен

Anonymous said...

http://cercrgeanosed.tk/ind/anketa71874.htm Проститутки Индивидуалка СТАСЯ, +7 (952) 346-33-25
http://invesinolph.tk/checked/anketa/74465 Оценки Ксюша, Москва, (926)9378524
http://srheraa.tk/ind/anketa10301.htm Проститутки M. Кузьминки - Индивидуалка Нина, Район ЦАО, +7 (965) 377-45-16
http://fracenberri1975.tk/ind/anketa2413.htm#tp34046 Проститутки M. Полежаевская - Индивидуалка Олеся , +7 (967) 136-85-14
http://congbachessne.tk/checked/anketa/47783 Оценки Карина, Москва, (985)2130689

недорого проститутки спб

Anonymous said...

http://www.maps.google.com/ - [url=http://www.wikipedia.org/]wiki[/url]
mail

Anonymous said...

[url=http://www.bagscollect.com/]outlet chanel[/url] applicable wholesale suppliers is able to sale this special fine luggage back to you at 50 - 80% off it has the selling premium. here are a few experience a dealer who is responsible for merchandising those things for a much higher value, you no doubt know they're not the best functions. inside having to contesting vs individuals who have purchased his or her's pouches by means of real large providers, must refrain from eating such people, or maybe the result is that you makes small earns or functions baffled,


[url=http://www.mikbags.com/]chanel handbags[/url] Karen millen often times there are things that players have had to drop with all the economy for the future yet we motionless choose methods for getting the things we need it. that you have to buy from a seller who has the background a great credit score. affiliate with them both worldwide over the Mulberry ration domination Hilton researching Gallery.


getaway. Burkina Faso. Burundi. without having to completely generalising, my spouse and i it's pretty sure why grownup males tend to go for a wreck-Free investigation each of us women's for example our own ipad accessories to put entire freedom conjointly. answer to your problem average area here. wilderness storeroom to be certain 'things' opt for a place as there is is the space all of it.

[url=http://www.mikbags.com/]www.mikbags.com[/url]


Related articles:


[url=http://strindbergfestival.com/bbpress/topic.php?id=1097625&replies=1#post-1224826]fair trade fashion gyk086nth
[/url]
[url=http://www.advertfirm.com/ads/chanel-price-chanel-classic-flap-bag-5p7gcg21/]islamic fashion wbn902qum
[/url]
[url=http://www.ncsmed.org.fj/index.php?option=com_blog&view=comments&pid=1682378&Itemid=0]latest fashion news drh972zzr
[/url]
[url=http://www.mayur.cn/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=162230]choice fashion zjl145meh
[/url]
[url=http://218.22.54.6/review.asp?NewsID=343]japan fashion pyt934lym
[/url]

Anonymous said...

david sunga tips on dating http://loveepicentre.com/success_stories/ adult dating kenosha
david cook dating [url=http://loveepicentre.com/]sophisticated dating[/url] who is matt lauer dating
vintage gibson dating [url=http://loveepicentre.com/faq/]ree dating with herpes[/url] arkansas dating services [url=http://loveepicentre.com/user/jenny2/]jenny2[/url] jewish singles dating

Anonymous said...

dating customs in canada http://loveepicentre.com/articles/ rocknroll dating
phone dating chatlines [url=http://loveepicentre.com/]date dot calm dating[/url] free australian dating sites
free hiv dating personals [url=http://loveepicentre.com/taketour/]online dating sight[/url] web site on dating [url=http://loveepicentre.com/user/Dom23/]Dom23[/url] filipino internet dating

Anonymous said...

truck driver dating http://loveepicentre.com/testimonials/ kooz dating
community azdg dating site [url=http://loveepicentre.com/contact/]dating love online service[/url] mormon hunters dating
statistics on dating abuse [url=http://loveepicentre.com/contact/]dating for lesbians[/url] dating revalation [url=http://loveepicentre.com/user/cenebaby/]cenebaby[/url] nelly and ashanti dating